مراسم سوگواری دهه‌ی اول محرم در مسجد پردیس دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد

همزمان با آغاز دهه‌ی اول ماه محرم الحرام، مراسم عزاداری به مدت 5 شب در مسجد پردیس دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مراسم سوگواری دهه اول محرم ششم الی 10 مهرماه با حضور جمعی از دانشگاهیان و قشرهای مردمی در مسجد الزهرا (س) واقع درکوی پردیس دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی حجت الاسلام صادقی (در چهار شب نخست مراسم) و آیت الله علم الهدی ( درشب پایانی مراسم) و با حضور مداحان میرجلیلی و سیادتی در مسجد پردیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار گردید.

 

قیام امام حسین (ع)، انقلاب ارزش ها بود 

آیت الله علم الهدی در مراسم عزاداری سید الشهدا (ع) و در شب شهادت امام زین العابدین(ع) با بیان اینکه روز دوازدهم محرم نقطه عطفی در انقلاب کربلا و سرآغاز فصل دوم جریان عاشورا است که قیام امام حسین(ع) را به یک انقلاب مبدل می کند، اظهار داشت: در برابر حوادث و جریانات باید واقعیت جدی آن را در نظر بگیریم در غیر این صورت فاقد ارزش گذاری است، انقلاب در اصطلاح معنوی خود تنها به یک قیام و یک حرکت اطلاق نمی شود و هر حرکت در هر نهضتی انقلاب نیست، در هر حقیقت انقلاب سبب دگرگونی جامعه می شود.
وی با بیان اینکه انقلاب اجتماعی و فرهنگی به یک دگرگونی خاص ساختار اجتماعی در بستر یک فرهنگ اطلاق می شود، ادامه داد: امام حسین(ع) و یاران با وفای آن حضرت در مقابل حکومت غاصبانه اموی قیام کردند که در این قیام نظام حکومتی و جریان اقتصادی و ساختار جامعه در که در بستر یک فرهنگ استقرار داشت از بین نرفت در عین حال قیام سیدالشهدا(ع) در کربلا را انقلاب عاشورا می گوییم.
آیت الله علم الهدی خاطرنشان کرد: به این دلیل به قیام و نهضت سیدالشهدا (ع) عنوان انقلاب اطلاق می شود که در واقع این قیام، انقلاب ارزش ها بود و این انقلاب بالاتر از انقلاب در حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ است. انقلابی شدیدتر است که از عمق بیشتری برخوردار باشد و در بین تمام انقلاب ها، انقلاب ارزش ها از هر انقلابی عمیق تر و قوی تر است زیرا عمق جامعه انسان ها را در حوزه بینش و زاویه دین نسبت به زندگی عوض می کند.
وی با اشاره به اینکه انقلاب سید الشهدا(ع) از عمیق ترین و جدی ترین انقلاب ها بود چراکه انقلاب ارزش ها بود و ارزش ها را زیر و رو کرد گفت: اخیرا در فرمایشات مقام معظم رهبری شاهد عباراتی مانند:« جوان انقلابی، جامعه انقلابی، دانشگاه انقلابی و ..» هستیم، این تعبیرات در کلام ایشان متداول است و باید از خود بپرسید منظور مقام معظم رهبری از واژه انقلابی چیست؟
وی با اشاره به اینکه توصیه موکد رهبر معظم انقلاب به جامعه، دانشگاه، عالم، حوزه علمیه و دانشجوی انقلابی نیز، انقلاب ارزشها است، افزود: باید بدانیم جامعه انقلابی در مقابل جامعه ایستا قراردارد، جامعه پویا و متحرک هدفمند است و برای زندگی برنامه دارد و تمام توان موجود خود را از نظر نیروی انسانی و منابع طبیعی و قدرت اقتصادی استخدام کرده در مسیری که جامعه به هدف برسد و این یک جامعه انقلابی است چرا که هدفمند است.
امام جمعه مشهد مقدس با بیان اینکه حضرت امام حسین (ع) و یارانشان چون برای خدا قیام کردند از تهدید دشمن به کشتن و ایجاد خطر باکی نداشتند و به این امور در راه خدا تن داد اما هدف خود که تغییر ارزش ها بود را در عمق دلها و مغزها نشاندند، تصریح کرد: مسئله ایستادگی، مقاومت و قهرمانی در زمان قیام امام حسین(ع) ارزش شد.
آیت الله علم الهدی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما این است که عمق واقعه کربلا را نمی فهمیم و بیشتر به جنبه های عاطفی واقعه کربلا توجه می کنیم، گفت: باید بینش خود را نسبت به واقعه کربلا افزایش دهیم و به سخنان غیر واقعی که برخی از افراد از آن خاندان می گویند گوش نسپاریم.