در قالب " طرح ضیافت اندیشه اساتید " برگزار شد؛

مرحله نخست کارگاه های معرفتی اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 نخستین دور از کارگاه های معرفت افزایی اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مرداد ماه سال جاری در قالب "طرح ضیافت اندیشه اساتید" برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مرحله نخست کارگاه های معرفتی اساتید و اعضای هیات علمی ۱۲ الی ۱۹ مرداد ماه به همت دفتر هم اندیشی استادان و با حضور بیش از ۱۰۰  شرکت کننده در سالن شورای دانشکده داروسازی برگزار شد.

موضوعات ارائه شده در این دور از کارگاه ها شامل « اخلاق علمی و حرفه ای سطح یک و دو »، « معرفت شناسی سطح یک » و « اصول تعلیم و تربیت سطح یک و دو » می باشد که به ترتیب با حضور حجت الاسلام علیرضا آل بویه، دکتر عبدالرسول مشکات و دکتر سید حمید رضا علوی برگزار شد.

کارگاه معرفت شناسی( سطح یک )؛ تبیین و قیاس اسلام و مدرنیته

دکتر عبدالرسول مشکات در کارگاه 3 روزه‌ی " معرفت شناسی سطح یک " ضمن تبیین و قیاس مبانی اسلام و مدرنیته به تفاوت دیدگاه های معرفت شناختی درحوزه های هستی شناسی، انسان شناسی و غایت شناسی اشاره و راهکار حل معضلات بوجود آمده توسط مدرنیته را " ایجاد تغییر در مبانی معرفت شناسی"، " تغییر غایت صرفا مادی به انگیزه و غایت متعالی به علم "و " الزامات رسیدن به علوم طبیعی قدسی" عنوان کرد...

 

اعطای بینش؛ از مهمترین روش های اصلاح باطن

در کارگاه 4 روزه‌ی " اصول تعلیم و تربیت اسلامی" که با حضور دکتر سیدحمید رضا علوی برگزار شد، موضوع " اعطای بینش " به عنوان یکی از شیوه های مهم اصلاح باطن مورد بحث قرار گرفت. در این کارگاه دکتر علوی بر نقش باطن و نگرش فردی، بر رفتارهای ظاهری تاکید کرد و گفت: برای تغییر یا اصلاح یک رفتار ابتدا باید نگرش فرد تغییر داده شود که این امر به شیوه های متفاوتی انجام می شود و بهترین روش در این خصوص می تواند استفاده از شیوه " اعطای بینش " باشد.

وی در توضیح این شیوه گفت: در روش اعطای بینش تلقی انسان از امور مختلف و بویژه " نظام هستی، حقیقت دنیا، انسان و مرگ" به شکل تدریجی و به نحوی عمیق متحول شده و همین امر زمینه تغییر در ظاهر و رفتارهای عینی او را نیز فراهم می سازد...

یادآور می شود؛ دومین مرحله از کارگاه های معرفتی اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شهریور ماه سال جاری با سه موضوع « اندیشه سیاسی، تاریخ اسلام و معرفت شناسی » برگزار خواهد شد.

لینک های مرتبط با خبر:

http://webda.mums.ac.ir/index.php/archive/26-social/farhangi/14933-2017-08-14-08-57-29

http://www.nahad.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=546&pageid=60427&newsview=526194