مسئول نهاد رهبری با اشاره به روایات دینی تاکید کرد؛

ضرورتِ داشتن تفکر انتقادی در برخورد با رسانه های ارتباطی

دکتر طباطبایی در جمع اعضای دفتر نهاد رهبری، با اشاره به آیات و روایات دینی، لزوم توجه و داشتن تفکر انتقادی در برخورد با انواع محتوای انتشار یافته در فضاهای حقیقی و مجازی را متذکر و بر نقش تعیین کننده‌ی این محتواها در گرایش فرد به سمت حق یا باطل تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر طباطبایی به مناسبت ایام پایانی ماه ذی القعده و شهادت امام جواد (ع)، به روایتی1 از ایشان اشاره و اظهار داشت: در این حدیث امام (ع) به اهمیت کلام گوینده و تاثیر آن بر شنونده‌ی سخن که در نهایت می تواند به سوق دادن او به سمت حق یا باطل منجر شود، تاکید می کنند.

وی در همین خصوص به فضای رسانه ای موجود و ارتباطات گسترده در آن اشاره کرد و افزود: در کنار فضای حقیقی که روابط تا حد زیادی در آن کنترل شده است، فضای مجازی با ناطق هایی متعدد و متکثر وجود دارد که هر یک در اشکال و ابعاد مختلف و با جذابیت های متفاوت سعی در جذب مخاطب و القای باورهای خود به آن دارند و در عین حال نظارتی نیز بر این فضا وجود ندارد، لذا زمینه نشر عقاید و ارتباطات شیطانی در چنین فضایی بیش از فضای حقیقی خواهد بود.

دکتر طباطبایی همچنین با بیان اینکه اغلب رفتارهای ما در حوزه اجتماعی، خانوادگی و فردی متأثر از نوع تعاملات ما با رسانه ها است افزود: یکی از تاثیرات سوء رسانه ها در حوزه‌ی خانواده، مخدوش شدن روابط زوجین و افزایش طلاق در بین آنان است؛ امری که با تسهیل و گسترش امکانات ارتباطی و در عین حال عدم مدیریت فضای رسانه ای می تواند روندی صعودی داشته باشد.

وی در ادامه به آیه 24سوره مبارکه عبس(فَلْيَنْظُرِ الْإِنْسانُ إِلى‌ طَعامِهِ( اشاره کرد و گفت: هر چند معنای ظاهری این آیه توجه دادن افراد به سلامت خوراکی ها و حلیّت و طیب بودن آن هاست، اما امام باقر (ع) در بیان مفهوم عمیق تر آن می فرمایند: معنای طعام در این آیه، علمی است که انسان از دیگری کسب می کند و باید دقت داشته باشد که این علم چه ویژگی هایی دارد؟ 

مسئول نهاد رهبری اضافه کرد: با توجه به انحرافات موجود در فضای اعتقادی امروز، باید توجه داشت که باورها و سبک زندگی خود را از چه کسی الگو می گیریم و در مورد آثار و الگوهای خارجی هم دقت داشته باشیم که از این الگوها تا جایی بهره گیری کنیم که فضای دینی و حوزه ی اعتقادات ما را تحت الشعاع قرار ندهد.

وی در تکمیل سخنان خود، به حدیثی2 از امام حسن مجتبی (ع) اشاره کرد و گفت: طبق این روایت علاوه بر توجه به سلامت غذای جسم، ضروری است که بر تغذیه روح و تقویت آن بواسطه امور معنوی همت داشته باشم.

 

1. امام جواد (ع): « مَنْ أَصْغَی إِلَی نَاطِق فَقَدْ عَبَدَهُ فَإِنْ کَانَ النَّاطِقُ عَنِ اللَّهِ فَقَدْ عَبَدَ اللَّهَ وَ إِنْ کَانَ النَّاطِقُ یَنْطِقُ عَنْ لِسَانِ إِبْلِیسَ فَقَدْ عَبَدَ إِبْلِیسَ. کسی که به سخنرانی شخصی گوش فرا دهد او را عبادت کرده، پس اگر گوینده از خدا بگوید او خدا را پرستیده است و اگر گوینده از زبان ابلیس بگوید، پس او ابلیس را پرستیده است».

2. امام حَسَنُ (ع) : « عَجِبْتُ لِمَنْ یَتَفکَّرُ فی مأکُولِهِ کَیفَ لا یَتَفَکَّرُ فی مَعْقُولِهِ فَیُجنِّبُ بَطْنَهُ ما یُؤذِیْهِ وَ یُودِعُ صَدْرَهُ ما یُرْدِیْهِ؛ تعجب می‏کنم از کسانی که در غذای جسم خود فکر می‏کنند، ولی در امور معنوی و غذای روح خویش اندیشه نمی‏کنند؛ شکم خود را از طعام مضرّ حفظ می‏کنند ولی از افکار پلیدی که روان را می‏آلاید پرهیز نمی‏کنند ».