شرایط استفاده از سایت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 
 

1- از درج هرگونه مطلب که بر اساس قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران، مشمول عنوان جرم سایبری شود و خلاف امنیت و استقلال ملی کشور باشد پرهیز شود.

2- رعایت حقوق دانشگاه و همه اعضاء آن ضروری است.

3- استفاده تجاری از سرویسهای دانشگاه به هر شکل ممنوع میباشد.

4- سوء استفاده از امکانات سایت جهت کسب منافع شخصی خلاف قوانین سایت تلقی می‏گردد.

5- به هیچ عنوان نام کاربری و رمز عبور خود را در اختیار غیر قرار ندهید و در حفظ رمز عبور دقت کافی را داشته باشید. در صورت احراز، مطابق با بند 29 این تفاهم‌نامه عمل خواهد شد.

6- در هنگام طراحی صفحات دقت کنید مطالب درج شده در قالب word، pdf عکس‌ها توسط موتور جستجو رویت نمی‌شود لذا باید حتی‌المقدور مطالب در صفحات درج شود و برای راحتی کاربر این فایل‌ها هم در دسترس گذاشته شود.

7- چیدمان متون در صفحه بدون فاصله‌های اضافه و enterهای اضافه باشد. (حتما از shift+enter) استفاده نمائید.

8- از ايجاد صفحات کم محتوا و بدون مطلب خودداري کنيد.

9- دقت کنید صفحات باید در اندازه مانیتور 768*1024 پیکسل طراحی شود؛ لذا در هنگام درج مطلب در صفحه حتما ابتدا جدولی ایجاد کرده (Insert a new table) و بعد حالت width آن را بر روی 100% تنظیم نمائید.

10- در صورتيکه مجبور هستید عکسي را در صفحه درج کنيد که سايز آن بزرگ است هنگام درج عکس‌ها در صفحات دقت کنيد تا صفحه به سمت چپ و راست حرکت نداشته باشد.

11- کاربران سايت به 2 دسته تقسيم مي شوند:

1. کاربري که آدرس سايت دانشگاه را دارد (به هدف و دليل خاصي وارد سايت مي‌شود).

2. کاربري که توسط موتورهاي جستجو به سايت وارد مي‌شود.

نکته 1:  دقت کنيد سايت شما سايت تبليغاتي نيست و کاربر دانشگاه براي مشاهده صفحات زيبا (تکنيکهاي فلش و ....) به سايت دانشگاه مراجعه نمي‌کند، مطالب ارائه شده در صفحه بسيار مهم است (اين به معناي عدم اهميت زيبايي صفحات نيست، مطمئنا ظاهر صفحه هم در نگهداشتن کاربر در صفحه و سايت مهم است)

نکته 2: برای افزایش بازدید سایت باید مطالبی در سایت درج شود که توسط موتورهای جستجو قابل رویت باشد. موتورهای جستجو نمی‌توانند عکس، فایل‌های word و pdf را بخوانند. لذا در هنگام استفاده از عکس‌ها دقت کنید.

12- فونت و سايز قلم:

فونت متون فارسی (Tahoma) و سایز قلم را 2 باشد.

13- فونت و سايز عناوين در صفحه

فونت متون فارسی با سایز بزرگتر (Tahoma) و سایز قلم را حداکثر 3 باشد. با توجه به اینکه فونت (Tahoma) زیبایی ندارد می‌توانید در بعضی موارد از تصاویر به جای عنوان استفاده کنید دقت نمائید در این صورت حتما title در عکس را وارد نمائید تا عنوان توسط موتورهای جستجو قابل رویت باشد.

14- رنگ قلم

رنگ قلم و پس زمينه را طوري انتخاب کنيد که به راحتي قابل خواندن باشد.

15- رعايت درست نگارش متون در صفحه (رعايت فاصله بين عنوان و مطلب - رعايت فاصله درست نگارش از کناره‌هاي صفحه و شماره تلفن‌ها از نام اشخاص و ....) به درک بهتر مطلب و راحت خواندن آن کمک مي‌کند.

16- به جاي استفاده از کلمه "فکس" کلمه "نمابر" درج شود.

17- به جای استفاده از کلمه "ایمیل" کلمه "رایانامه" درج شود.

18- تصاوير توسط موتورهاي جستجو قابل رويت نيست، در alt عکسها توضيح مختصري درج شود تا توسط موتور جستجو قابل رويت باشد.

19- در صورت برقراری لینک به سایتهای دیگر در محتوی سایت و یا لینک به یک فایل در تنظیمات لینک، word و یا pdf در تنظیمات لینک گزینه target=balnk قرار دهید تا پنجره جدیدی باز شود.

20- از ايجاد صفحات متعدد با محتوي کم و مرتبط با هم پرهيز کنيد کاربر انتظار دارد با کمترين کليک به مطلب مورد نظر دسترسي پيدا کند شما مي‌توانيد از پيوند داخلي استفاده کنيد.

جدول:

21- در هنگام درج مطلب، عکس و .... حتما ابتدا جدولی ایجاد کرده و وضعیت width  آنرا بر روی 100% تنظیم نمائید

22- حرکت زياد در صفحات باعث گيج شدن کاربر مي شود، در استفاده از فايل‌هاي فلش و حرکت دقت بيشتري نماييد.

23- هنگام ایجاد یک پیوند به یک فایل word و یا pdf و یا یک عکس و یا سایت دیگر و یا صفحه‌ای در سایت دانشگاه که منو آبشاری سمت راست آن صفحه با منو سایت شما فرق دارد حتما از مقابل عبارت target مقدار blank را انتخاب نمائید.

دقت کنید به جز موارد ذکر شدهدر بالااز تغییر مقدار گزینه blank جدا خودداری کنید.

عنوان پيوند

24- عبارتی که در کادر مقابل Title نوشته می‌شود وقتی در مرورگر وب نشانگر ماوس را روی پیوند قرار می‌دهید به صورت یک کادر کوچک دیده می‌شود. از اين خصوصيت مي‌توانيد براي راهنمايي کاربر استفاده کنيد.

25- هنگام درج لينک در صفحه از عنوان مناسبي براي لينک استفاده کنيد به طور مثال هنگام درج لينک دانشگاه علوم پزشکي تهران در يک صفحه مي‌توان به 2 روش اقدام کرد.

روش اول: روش صحيح

درج عنوان مناسب: دانشگاه علوم پزشکي تهران

برقراري لينک به سايت دانشگاه

لينک صحيح:       دانشگاه علوم پزشکي تهران

روش اشتباه

براي برقراري لينک هيچ‌گاه آدرس را به شکل زير در صفحه درج ننماييد.

http://www.tums.ac.ir

همچنين مي‌توانيد در هنگام تعريف لينک در روش اول در مقدار title لينک توضيحي براي کاربر درج نماييد. به طور مثال "براي مشاهده سايت دانشگاه علوم پزشکي تهران کليک نماييد" وقتي کاربر ماوس را روي لينک ببرد توضيح شما را مشاهده خواهد کرد.

از درج عباراتي مشابه "اينجا کليک کنيد" و .... خودداري نماييد.

26- از درج عبارت به سايت مرکز/شبکه/مديريت/... خوش‌آمديد، جدا خودداري نماييد.

جملات خوش‌آمدگويي ويژه وبلاگ‌ها مي‌باشد از درج اينگونه جملات در سايت جدا خودداري نماييد.

همچنين دقت نماييد که وقتي کاربر از صفحه اول سايت دانشگاه به سايت شما مي‌رسد، حداقل 2 صفحه را رويت کرده است و ديگر نيازي به خوش‌آمدگويي وجود ندارد.

27- ويژگي اخبار

در تمام سايت‌ها در محل مشخصي درج مي‌شود.

اين امکان وجود دارد که در هنگام درج خبر زمان شروع و پايان خبر را درج نماييد، و نيازي نيست که به صورت دستي خبر را از صفحه حذف کنيد.

با توجه به مرتبط بودن مجموعه‌ها با مدیریت مطالب حتما از مجموعه مربوط به اخبار همان صفحه استفاده شود.

28- از ايجاد صفحه‌اي با محتواي در دست ساخت جدا خودداري نماييد. يا جملاتي مشابه زير:

در دست ساخت

به زودي راه‌اندازي خواهد شد.

اطلاعات اين بخش از سايت در حال ويرايش و پيکربندي مي باشد.

بزودي اطلاعات موردنياز بر روي سايت قرار خواهد گرفت.

از اينکه اين سايت را مورد بازديد قرار داديد.

29- با توجه به اینکه مسئولیت تمامی اطلاعات، داده‌ها، مقالات، موزیک، عکس، گرافیک، فایلهای صوتی، فایلهای تصویری و .... که بصورت عمومی و یا خصوصی انتقال یافته، بر عهده مسئول سایت نهاد می‌باشد؛ کلیه محتوای سایت به صورت دوره‌ای توسط ایشان دیده‌بانی و بررسی می‌شود و در صورت هرگونه مغایرت با قوانین عمومی سایت و شرایط استفاده درج شده در این تفاهم‌نامه بعد از گزارش به مسئول مستقیم آن واحد، نام کاربری تعریف شده غیرفعال خواهد شد.