12 وظیفه تشکل‌های دانشجویی انقلابی
دوازده وظیفه تشکل‌های دانشجویی انقلابی  
  مرور سریع  
 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار رمضانی دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در تاریخ 1395/04/12 با اشاره به پیچیدگی و چندلایگی اوضاع کنونی سیاسی و برنامه‌‌های پیچیده و درهم‌تنیده‌ی امنیّتی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دشمن، ۱۲ توصیه‌ی مهم را خطاب به فعالان تشکل‌های دانشجویی برای مواجهه با شرایط کنونی مطرح کردند.

وظایف تشکل‌های دانشجویی انقلابی
مطرح‌شده در دیدار رمضانی دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی ۱۳۹۵/۴/۱۲

۱

حضور فکری و بیانی در مسائل مهم کشور و حضور فیزیکی در مواقع لازم

۲

تبیین و قانع کردن دل‌ها

۳

افزایش سطح آگاهی سیاسی و دینی

۴

افزایش مخاطبان در سطح دانشجویی

۵

دفاع صریح و بدون تقیّه از نظام اسلامی

۶

تداوم و توسعه‌ی اردوهای جهادی

۷

توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی در اندیشه و عمل

۸

تقویت گفتمان‌های اصلی انقلاب

۹

تشکیل یک جبهه‌ی واحد ضدآمریکایی - ضدصهیونیستی در سطح دانشجویان جهان اسلام

۱۰

پرهیز از اتهام بیجا‌ به افراد مبنی بر غیرانقلابی‌بودن

۱۱

هم‌افزایی تشکل‌های انقلابی دانشگاه‌ها

۱۲

نگاه راهبردی به انقلاب و تفکر درباره‌ی آینده

 
     

1- حضور فکری و بیانی در مسائل مهم کشور و حضور فیزیکی در مواقع لازم

 
 
اوّلین توصیه‌ای که ما به تشکّلها میکنیم، این است که حضور داشته باشند؛ حضور. مقصود فقط حضور جسمانی نیست؛ هم حضور فکری، هم حضور بیانی -که حالا تبیین را بعداً عرض خواهم کرد- هم احیاناً حضور جسمانی آن‌وقتی که لازم باشد در مسائل اصلی کشور؛ یعنی هم دوستان انقلاب، هم دشمنان انقلاب باید مواضع شما را در زمینه‌ی مسائل مهمّ کشور بدانند؛... منتها در این اعلام موضع چند نکته باید مورد توجّه قرار بگیرد؛ اوّلاً مستدل باشد... دوّم اینکه بهنگام باشد ....
تحلیلتان را مردم بدانند، منعکس کنید. همین نشریّات دانشجویی چیز خوبی است؛ البتّه به شرطی که با این گرایشی که این آقای رئیس عزیز تشکیلات بیان کردند، وفادار بمانند و این استدلالهای انقلابی شما را منتشر بکنند تا مردم اینها را بخوانند؛ یعنی واقعاً تحلیلهای دانشجویی تحلیلهایی باشد که مردم مطّلع بشوند. خب، یکی از کارهای آسان به نظر من این است که در سخنرانی‌های قبل از خطبه‌های نمازجمعه یک برنامه‌ریزی بکنند، دانشجوهایی که اهل حرف زدن هستند، از طرف جمع پشتیبانی بشوند، کمک بشوند، متنهای خوبی تهیّه کنند، بروند در نماز جمعه [بخوانند]...
حضور جسمی -یا به قول شماها حضور فیزیکی- هم گاهی لازم است؛ اجتماعات لازم است، اجتماعات هیچ اشکالی ندارد، البتّه قانونی باشد. حالا یک وقت قانون یک جا ممکن است یک سخت‌گیری‌ای بکند، یک اشکالی داشته باشد، ایرادی ندارد؛ حالا بالاخره همیشه که همه‌چیز برطبق مراد انسان نیست؛ اجتماعات شما خوب است، اجتماع داشته باشید در مسائل مهم و به شیوه‌ی درست. اینکه مثلاً فرض کنید علیه برجام بروند جلوی مجلس شورای اسلامی اجتماع کنند، من فکر نمیکنم یک منطقی پشت سر این باشد.
 
 

2- تبیین و قانع کردن دل‌ها

 
 
وظیفه‌ی دوّم تبیین؛ تبیین. تبیین اساس کار ما است. ما با ذهنها مواجهیم، با دلها مواجهیم؛ باید دلها قانع بشود. اگر دلها قانع نشد، بدنها به راه نمی‌افتد، جسمها به‌کار نمی‌افتد؛ این فرقِ بین تفکّر اسلامی و تفکّرات غیر اسلامی است ....
تفکّر اسلامی تبیین است. فَاِنَّما عَلَیکَ البَلاغ؛ به پیغمبر خدا میگوید وظیفه‌ی تو رساندن است، حرف را باید برسانی. باید تبیین کنید؛ حرفهایتان را، نظراتتان را بگویید؛ در مسائل مهمّ کشور؛ در مسئله‌ی اقتصاد مقاومتی تبیین کنید، در مسئله‌ی پیشرفت علمی -اینها مسائل مهمّ کشور است- در مسئله‌ی ارتباط با آمریکا [تبیین کنید]؛ برای خیلی‌ها روشن نیست. برای شما که مجموعه‌های دانشجویی هستید، اگر روشن نیست، بروید برای خودتان روشن کنید؛ اگر روشن است، برای مجموعه‌ی دانشجویی تبیین کنید. چرا بنده این‌قدر اصرار دارم که ارتباط با آمریکا نبایستی برقرار بشود حتّی مذاکره، جز در مسائل مشخّص و معیّنی که حالا اقتضای مصلحت باشد؛ علّتش چیست؟ خب این یک دلیلی دارد؛ این دلیل را سیاستمدارهای حتّی طرف‌دار با آمریکا هم یک جاهایی تأیید کردند.
 
 

3- افزایش سطح آگاهی سیاسی و دین

 
 

کار سوّم: سطح آگاهی سیاسی و دینی خودتان را افزایش بدهید. نگویید ما همه چیز را بلدیم، به همه چیز مسلّطیم؛ نه، گاهی سطح آگاهی‌های سیاسی کم است، گاهی سطح آگاهی‌های دینی کم است. امروز امکانات فراوان است برای این معنا؛ هم در مورد سیاست، هم در مورد دین. حالا در مورد دین، مثلاً حوزه‌ی علمیّه‌ی قم امروز ظرفیّت خیلی خوبی برای تفکّرات دینی‌ای که بتواند در اختیار شما قرار بگیرد، دارد...
تورهای علمی؛ خیلی از شماها از پیشرفتهای کشور واقعاً مطّلع نیستید؛ یعنی سنّتان هم اقتضا نمیکند؛ دبیرستان بودید حالا هم آمده‌اید دانشگاه، فرصت نکرده‌اید. ما دائم گفتیم نانو، شما میدانید که بله یک نانویی وجود دارد، یک کسانی هم دارند کار میکنند؛ نرفتید آزمایشگاه نانو را ببینید، نرفتید بعضی از آزمایشگاه‌های علمی را یا محصولات علمی را ببینید، نرفتید کارهای خدماتی‌ای را که بعضی از نهادهای خدماتی کرده‌اند ببینید؛ واقعاً تورهای علمی بگذارید، بنشینید تفاهم کنید، چهل پنجاه نفر از بچّه‌ها راه بیفتند بروند اینجا آنجا و ببینند. خب شما مناطق آزاد را می‌بینید غصّه‌دار میشوید -حق هم دارید- امّا بروید این‌چیزها را هم ببینید تا امیدوار بشوید، خوشحال بشوید؛ و ببینید این‌چیزها هم در کشور هست؛ این سطح آگاهی‌ها را بالا میبرد.
 [ایجاد] کرسی‌های آزاداندیشی، البتّه همراه با حضور و راهنمایی اساتید برجسته

 
 

4- افزایش مخاطبان در سطح دانشجویی

 
 

یک وظیفه‌ی دیگری برای تشکّلها وجود دارد و آن توسعه‌ی مخاطبان در سطح دانشجویی است؛ مخاطبانتان را افزایش بدهید. از این پنج میلیون دانشجو، تعداد کسانی که مخاطبان شما هستند خیلی کمند، نسبتشان خیلی نسبت پایینی است؛ کاری کنید که این نسبت بالا برود؛ نمیگویم صددرصد، نمیگویم هشتاد درصد امّا بالاخره نسبت را بالا ببرید. این‌هم راه دارد؛ راهش را پیدا کنید. شما که این‌قدر خوش‌فکرید، با استعدادید، باذوقید ببینید چه‌جوری میشود مخاطبان گسترده‌تری را پیدا کرد. خب، [این هم] الزاماتی دارد: باید انسان اخلاق داشته باشد، حوصله داشته باشد، تحمّل شنیدن حرف مخالف داشته باشد -از این چیزها لازم است دیگر-  مسلّط بر مطلب باشد تا بتواند. گاهی اوقات حتّی لازم میشود که انسان [فقط] با یک مخاطب حرف بزند؛ یعنی برای اقناع یک مخاطب. [برای] خود بنده در آن دورانهای کذائی سختِ اختناق، اتّفاق افتاده بود که دو ساعت، سه ساعت با یک نفر صحبت میکردم سر یک قضیّه‌ای که او را قانع کنم؛ گاهی با دو نفر، گاهی با پنج نفر، گاهی جلسات مکرّر نوبه‌ای، گاهی همین‌طور دفعی؛ اینها چیزهایی است که اثر میگذارد. بنابراین مخاطبانتان را توسعه بدهید.

 
 

5- دفاع صریح و بدون تقیّه از نظام اسلامی

 
 

مطلب پنجم -که این‌هم به‌نظر من لازم است- در دفاع از نظام اسلامی هیچ تقیّه نکنید و صریح باشید؛ نظام اسلامی مایه‌ی افتخار است. بله، در دنیا و در داخل، کسانی هستند که بخواهند نظام اسلامی را کم‌قدر جلوه بدهند -هستند کسانی از این قبیل- امّا اینها اشتباه میکنند و راه غلطی را دارند میروند؛ بعضی‌ها عمداً، بعضی‌ها هم از روی ناآگاهی. نظام اسلامی مایه‌ی شرف است، مایه‌ی افتخار است؛ دشمن شما نقصها را میبیند و با تکیه‌ی بر آن نقصها و قصورها و کمبودها مدام میخواهد بزند توی سر انقلاب؛ در قبال آن نقصها و کمبودها، چندین برابر پیشرفت هست، موفّقیّت هست. مهم‌ترین موفّقیّت این است که امروز ۳۷ سال، ۳۸ سال است که یک جبهه‌ی عظیم قدرت مادّی -از شرقی تا غربی و انواع و اقسامش- سعی کرده‌اند این انقلاب را و این ملّت را و این نظام را به زانو دربیاورند و نتوانسته‌اند؛ مگر این شوخی است؟...
 البتّه اینکه میگویم از نظام دفاع بکنید، بعضی‌ها عادت کرده‌اند نظام را به‌معنای رهبری میگیرند؛ مثلاً در فلان قضیّه، ضدّ نظام حرف زد، یعنی ضدّ رهبری، یا از طرف نظام دارد حمایت میشود، یعنی [از طرف] رهبری؛ بنده مقصودم این نیست. رهبری، بخشی از نظام است؛ مراد من از دفاع از نظام به‌هیچ‌وجه دفاع از رهبری نیست؛ دفاع از مجموعه‌ی نظام است که مجموعه‌ی ارزشهای درهم‌تنیده‌ای است که بحمدالله این‌جور استوار مانده. این را بدانید جوانهای عزیز! بنیه‌ی این انقلاب خیلی قوی است؛ قدرتِ رویش و استعداد رویش او خیلی بالا است؛ نیرو میخواهد، کمک میخواهد، توان میخواهد، الحمدلله دارد. البتّه مشکلات هم هست؛ چه مشکلات داخلی، چه مشکلات خارجی. نمیشود [این را] بدون مشکلات فرض کرد؛ همه‌ی حوادث اصلاحی عالم، بالاخره یک مشکلاتی در پیش روی خودشان داشته‌اند؛ جمهوری اسلامی هم دارد، انقلاب اسلامی هم دارد.

 
 

6- تداوم و توسعه‌ی اردوهای جهادی

 
 

مطلب ششم، اردوهای جهادی را توسعه بدهید، تداوم بدهید. من خوشحال شدم که این جوان آمد اینجا و از اردوی جهادی صحبت کرد و شرح داد. بله، همین حرفهایی که ایشان گفت، همه مورد تأیید من است؛ این اردوهای جهادی، هم تمرین است، هم خدمت است، هم خودسازی است، هم آشنایی با فضای جامعه است؛ خیلی چیز با ارزشی است. روزبه‌روز اینها را بتوانید توسعه بدهید؛ جهاد هم هست، واقعاً جهاد است؛ کار است، جهاد است، تلاش است، خدمت به محرومین است.
البتّه این حرفهایی که راجع به روستا گفتند حرفهایی است که ما سالها در دولتهای مختلف، گفته‌ایم. حالا آن مطلبی که من قبل از نماز گفتم که رهبری در کارهای اجرائی نمیتواند دخالت کند مگر در یک موارد خاص، یک نمونه‌اش همین است؛ درباره‌ی روستاها، بنده به دولتهای مختلف -این دولت، دولت قبل، دولت قبل او، دولت قبل او- مکرّر سفارش کرده‌ام. راه‌های روشنی هم دارد؛ حالا چند موردش را این جوان بیان کردند؛ [یکی] صنایع مناسب با روستا که اگر راه بیفتد [کارساز است]. صنایع کوچکی هست که متناسب با روستا است؛ فرض کنید باغهای ارومیّه مثلاً درختهای سیب دارد، سیب‌های اینها می‌افتد و میریزد روی زمین -بنده دیدم این را- و کود میشود. قیمتش آن‌قدر ارزان است که برای صاحب باغ نمی‌ارزد که پول بدهد این را جمع کنند بفرستند یک جایی! [یعنی] قیمت ندارد؛ درحالی‌که اگر فرض کنید کارخانه‌ی افشره‌سازی یا کمپوت‌سازی یا فلان، همان‌جا تشکیل بشود، همه‌ی این ثروت زنده میشود. راه‌ها این‌جوری است؛ یعنی هیچ راه پیچیده‌ی دشواری وجود ندارد؛ خیلی راه‌های آسانی است، با سرمایه‌گذاری‌های کوچک. گاهی به ما میگویند آقا! اگر یک شغل بخواهیم درست بکنیم، صد میلیون لازم دارد؛ این شغلهایی که من میگویم، صد میلیون که هیچ، گاهی ده پانزده میلیون هم لازم ندارد. [اینها] راه‌های روشنی است؛ خب باید همّت کنند و بکنند. بنابراین به نظر من اردوهای جهادی خیلی خوب است؛ پرداختن به مسئله‌ی روستاها مهم است.

 
 

7- توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی در اندیشه و عمل

 
 

هفتم، سبک زندگی اسلامی ایرانی را در اندیشه و عمل دنبال کنید؛ مسئله‌ی مهمّی است. بنشینید رویش فکر کنید، مصداقهایش را مشخّص کنید، بعد خودتان عمل کنید و این را به عنوان دستورالعمل [منتشر کنید]؛ فرض کنید یک جزوه منتشر بشود در مورد سبک زندگی اسلامی من باب مثال در مسیرها. حالا بنده در آن مثالهایی که آن دو سه سال قبل از این راجع به این قضیّه زدم، مسئله‌ی پشت چراغ قرمز ایستادن را هم مثال زدم؛ همین موضوع را میشود گسترش داد؛ میشود تبیین کرد. کار شماها است؛ کار شما جوانها است که هم حوصله دارید، هم استعداد دارید، هم مغزش را دارید، [هم] توانایی‌اش را دارید؛ خب، بکنید این کارها را.

 
 

8- تقویت گفتمان‌های اصلی انقلاب

 
 

هشت، گفتمان عدالت، اقتصاد دانش‌بنیان، پیشرفت ایرانی اسلامی، شتاب در یافته‌های علمی؛ اینها گفتمانهای اصلی است؛ این گفتمانها را تقویت کنید. گفتمان اقتصاد مقاومتی خیلی گفتمان مهمی است. بله، ممکن است چیزی به نام اقتصاد مقاومتی اجرا بشود و درواقع اقتصاد مقاومتی نباشد امّا میشود هم چیزی به نام اقتصاد مقاومتی اجرا بشود و کاملاً اقتصاد مقاومتی باشد؛ یا لااقل بخشی از آن باشد. الان ظاهراً کارهای خوبی دارد انجام میگیرد؛ آن‌طوری که به من گزارش دادند؛ نه گزارش شخص مسئولین، گزارشهای بیرون از مسئولیّتهای مسئولین هم به من داده میشود، گزارشهای نسبتاً خرسندکننده‌ای است. احتمالاً کارهای خوبی انجام بگیرد به شرطی که اینها ادامه پیدا کند. من همیشه گفته‌ام که این سلسله‌مراتب عمل، از بالا تا پایین یک سلسله‌مراتب انسانی است؛ همه‌ی انسانها مغز دارند، دل دارند، اراده دارند، عزم دارند؛ در این سلسله‌مراتبِ پنج شش واسطه‌ای، [اگر] یکی‌شان نخواهد انجام بدهد کار انجام نمیگیرد. مثل یک سیم برق نیست که اگرچنانچه شما اینجا دکمه را زدی، صد چراغ روشن بشود؛ نه، این سیمهای وسط همه‌شان دارای اراده‌اند، دارای عزمند؛ انسانها هستند. باید نظارت بشود، باید کنترل بشود، باید دنبال‌گیری بشود، باید رصد بشود، باید مطالبه‌ی دائمی بشود و شماها میتوانید در این زمینه نقش ایفا کنید. این مسئله‌ی اقتصاد مقاومتی است، مسئله‌ی عدالت همین‌جور است، پیشرفت ایرانی اسلامی همین‌جور است. بنده این توسعه‌ی غربی را به‌هیچ‌وجه قبول ندارم؛ پایه‌هایش غلط است، مبانی‌اش غلط است، بسیاری از فروعاتش غلط است، امّا معتقدم -نمیخواهم هم کلمه‌ی توسعه را که درواقع برگرفته‌ی از تعبیر غربی و انگلیسی است، به کار ببرم، عمداً کلمه‌ی پیشرفت را به کار میبرم- این پیشرفت اسلامی ایرانی میتواند به عنوان یک گفتمان، به عنوان یک خواست عمومی مطرح بشود. شتاب در یافته‌های علمی از همین قبیل است.

 
 

9- تشکیل یک جبهه‌ی واحد ضدآمریکایی-ضد صهیونیستی در سطح دانشجویان جهان اسلام

 
 

 

یکی دیگر از مسائلی که به نظرم میتوانید شما انجام بدهید تشکیل یک جبهه‌ی واحد ضدّآمریکایی و ضدّصهیونیستی در سطح دانشجویان جهان اسلام است؛ این کار را بکنید. بنشینید، فکر کنید، بعد یک جبهه‌ی ضدّصهیونیستی و ضدّآمریکایی [تشکیل بدهید]. امروز وسیله‌ی ارتباط هم آسان است، دیگر نامه‌نگاری و پست و تلگراف و مانند اینها لازم ندارد. در فضای مجازی تماس بگیرید، کمااینکه در موارد مشابهی این کار انجام گرفته. به قول این فرنگی‌مآب‌ها یک کمپین‌های عمومی دنیای اسلامی تشکیل بدهید علیه تسلّط آمریکا، از لحاظ ضدّیّت با سیاستهای آمریکایی و سیاستهای صهیونیستی. میلیون‌ها عضو وارد این مجموعه بشوند، وارد این جریان فکری بشوند و برایشان خوراک تهیّه کنید؛ آن‌وقت آنها هم برای شما خوراک تهیّه میکنند، چون در دنیای اسلام هم بالاخره افکار خوب دانشجویی وجود دارد؛ یک جمعیّت عظیم دانشجویی در دنیای اسلام به وجود بیاورید.

 

 
 

10- پرهیز از اتهام بیجا‌ به افراد مبنی بر غیرانقلابی‌بودن

 
 

 دهمین مطلب به شما عزیزان تشکّلها این است که هرکسی را به صِرف اینکه با فکر شما به‌طورکامل انطباق ندارد متّهم به انقلابی نبودن نکنید. ممکن است کسی صددرصد با فکر شما منطبق نباشد، یک اختلافاتی داشته باشد، پنجاه درصد مثلاً منطبق باشد امّا انقلابی باشد؛ انقلابی بودن بالاخره معیارهایی دارد، این معیارها در او ممکن است وجود داشته باشد؛ فوراً آدمها را متّهم به ضدّانقلاب یا غیر انقلابی نباید کرد. همین‌طور که من روز چهاردهم خرداد در حرم حضرت امام (رضوان‌الله‌علیه) بیان کردم، انقلابیگری هم مثل ایمان است و مراتبی دارد؛ مرتبه‌ی اوّل، مرتبه‌ی دوّم، مرتبه‌ی سوّم؛ بله، بعضی از مراتبش بالاتر است و بهتر است، بعضی مراتبش پایین‌تر است امّا همه مؤمنند، حساب مؤمن با غیر مؤمن فرق میکند، با منافق فرق میکند ولو درجاتشان درجات یکسانی نباشد.

 
 

11- هم‌افزایی تشکل‌های انقلابی دانشگاه‌ها

 
 

یازدهمین مطلب، تشکّلهای انقلابی با هم هم‌افزا باشند. گاهی شما با هم اختلافاتی دارید؛ تشکّلهای انقلابی سر یک چیزهایی با هم اختلاف دارند؛ خب داشته باشند، درعین‌حال با این اختلافات هم‌افزایی داشته باشید، نقاط مشترک را بگیرید؛ یعنی اختلافات موجب نشود که به یقه‌گیری و به مقابله و این چیزها بینجامد؛ این را به نظر من در محیط دانشگاه سعی کنید جا بیندازید؛ رواداری و تحمّل؛ تحمّل مخالف که مصداق کاملش هم این است.

 
 

12- نگاه راهبردی به انقلاب و تفکر درباره‌ی آینده

 
 

آخرین مطلب، به انقلاب نگاه راهبردی داشته باشید؛ برای بیست سال، سی سال آینده فکر کنید همچنان‌که دشمن شما فکر میکند. عزیز من! شما امروز مثلاً بیست‌ودو سه سالت است، بیست‌وسه چهار سالت است، بیست‌وپنج سالت است؛ بیست سال دیگر شما یک مرد چهل ساله، چهل‌وپنج ساله هستید و احتمالاً منشأ یک خدمت بزرگ، یک کار بزرگ در این کشور خواهید بود. نمیگویم که حتماً باید شغل دولتی داشته باشید. حالا آن خواهرمان، دختر عزیزمان مکرّر گفت که اینهایی که می‌آیند بیرون، فکر شغل برایشان بشود؛ برای پنج میلیون دانشجو چطور فکر شغل بکنند؟ مگر میشود چنین چیزی؛ اصلاً مگر کسی که فارغ‌التّحصیل میشود حتماً باید بیاید کارمند دولت بشود! نه، بروند بازار آزاد، بروند کار کنند، بروند کار پیدا کنند؛ البتّه دولت باید کمک کند شکّی نیست امّا این‌جور نباشد که حالا هرکس می‌آید بیرون، حتماً باید برود مثلاً فرض کنید که در یک سِمت دولتیِ پایین یا بالا قرار بگیرد. امّا بالاخره رؤسای جمهور آینده، وزرای آینده، نمایندگان مجلس آینده، مسئولین گوناگون آینده از میان همین شماها هستند؛ دانشجویان امروزند؛ نگاهی بکنید که شامل آن روز بشود، دنیایی تصویر بکنید که آن روز که میخواهید در آن دنیا نقش‌آفرینی بکنید آن دنیا را بپسندید؛ یک چنین تصویری داشته باشید؛ این تصویر آرمانی را دنبال کنید.

 

 
مرور سریع  
  دوازده وظیفه تشکل‌های دانشجویی انقلابی  
 

برگرفته از پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR

 
     

 

     
 

شرایط استفاده از سایت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 
 

1- از درج هرگونه مطلب که بر اساس قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران، مشمول عنوان جرم سایبری شود و خلاف امنیت و استقلال ملی کشور باشد پرهیز شود.

2- رعایت حقوق دانشگاه و همه اعضاء آن ضروری است.

3- استفاده تجاری از سرویسهای دانشگاه به هر شکل ممنوع میباشد.

4- سوء استفاده از امکانات سایت جهت کسب منافع شخصی خلاف قوانین سایت تلقی می‏گردد.

5- به هیچ عنوان نام کاربری و رمز عبور خود را در اختیار غیر قرار ندهید و در حفظ رمز عبور دقت کافی را داشته باشید. در صورت احراز، مطابق با بند 29 این تفاهم‌نامه عمل خواهد شد.

6- در هنگام طراحی صفحات دقت کنید مطالب درج شده در قالب word، pdf عکس‌ها توسط موتور جستجو رویت نمی‌شود لذا باید حتی‌المقدور مطالب در صفحات درج شود و برای راحتی کاربر این فایل‌ها هم در دسترس گذاشته شود.

7- چیدمان متون در صفحه بدون فاصله‌های اضافه و enterهای اضافه باشد. (حتما از shift+enter) استفاده نمائید.

8- از ايجاد صفحات کم محتوا و بدون مطلب خودداري کنيد.

9- دقت کنید صفحات باید در اندازه مانیتور 768*1024 پیکسل طراحی شود؛ لذا در هنگام درج مطلب در صفحه حتما ابتدا جدولی ایجاد کرده (Insert a new table) و بعد حالت width آن را بر روی 100% تنظیم نمائید.

10- در صورتيکه مجبور هستید عکسي را در صفحه درج کنيد که سايز آن بزرگ است هنگام درج عکس‌ها در صفحات دقت کنيد تا صفحه به سمت چپ و راست حرکت نداشته باشد.

11- کاربران سايت به 2 دسته تقسيم مي شوند:

1. کاربري که آدرس سايت دانشگاه را دارد (به هدف و دليل خاصي وارد سايت مي‌شود).

2. کاربري که توسط موتورهاي جستجو به سايت وارد مي‌شود.

نکته 1:  دقت کنيد سايت شما سايت تبليغاتي نيست و کاربر دانشگاه براي مشاهده صفحات زيبا (تکنيکهاي فلش و ....) به سايت دانشگاه مراجعه نمي‌کند، مطالب ارائه شده در صفحه بسيار مهم است (اين به معناي عدم اهميت زيبايي صفحات نيست، مطمئنا ظاهر صفحه هم در نگهداشتن کاربر در صفحه و سايت مهم است)

نکته 2: برای افزایش بازدید سایت باید مطالبی در سایت درج شود که توسط موتورهای جستجو قابل رویت باشد. موتورهای جستجو نمی‌توانند عکس، فایل‌های word و pdf را بخوانند. لذا در هنگام استفاده از عکس‌ها دقت کنید.

12- فونت و سايز قلم:

فونت متون فارسی (Tahoma) و سایز قلم را 2 باشد.

13- فونت و سايز عناوين در صفحه

فونت متون فارسی با سایز بزرگتر (Tahoma) و سایز قلم را حداکثر 3 باشد. با توجه به اینکه فونت (Tahoma) زیبایی ندارد می‌توانید در بعضی موارد از تصاویر به جای عنوان استفاده کنید دقت نمائید در این صورت حتما title در عکس را وارد نمائید تا عنوان توسط موتورهای جستجو قابل رویت باشد.

14- رنگ قلم

رنگ قلم و پس زمينه را طوري انتخاب کنيد که به راحتي قابل خواندن باشد.

15- رعايت درست نگارش متون در صفحه (رعايت فاصله بين عنوان و مطلب - رعايت فاصله درست نگارش از کناره‌هاي صفحه و شماره تلفن‌ها از نام اشخاص و ....) به درک بهتر مطلب و راحت خواندن آن کمک مي‌کند.

16- به جاي استفاده از کلمه "فکس" کلمه "نمابر" درج شود.

17- به جای استفاده از کلمه "ایمیل" کلمه "رایانامه" درج شود.

18- تصاوير توسط موتورهاي جستجو قابل رويت نيست، در alt عکسها توضيح مختصري درج شود تا توسط موتور جستجو قابل رويت باشد.

19- در صورت برقراری لینک به سایتهای دیگر در محتوی سایت و یا لینک به یک فایل در تنظیمات لینک، word و یا pdf در تنظیمات لینک گزینه target=balnk قرار دهید تا پنجره جدیدی باز شود.

20- از ايجاد صفحات متعدد با محتوي کم و مرتبط با هم پرهيز کنيد کاربر انتظار دارد با کمترين کليک به مطلب مورد نظر دسترسي پيدا کند شما مي‌توانيد از پيوند داخلي استفاده کنيد.

جدول:

21- در هنگام درج مطلب، عکس و .... حتما ابتدا جدولی ایجاد کرده و وضعیت width  آنرا بر روی 100% تنظیم نمائید

22- حرکت زياد در صفحات باعث گيج شدن کاربر مي شود، در استفاده از فايل‌هاي فلش و حرکت دقت بيشتري نماييد.

23- هنگام ایجاد یک پیوند به یک فایل word و یا pdf و یا یک عکس و یا سایت دیگر و یا صفحه‌ای در سایت دانشگاه که منو آبشاری سمت راست آن صفحه با منو سایت شما فرق دارد حتما از مقابل عبارت target مقدار blank را انتخاب نمائید.

دقت کنید به جز موارد ذکر شده در بالا از تغییر مقدار گزینه blank جدا خودداری کنید.

عنوان پيوند

24- عبارتی که در کادر مقابل Title نوشته می‌شود وقتی در مرورگر وب نشانگر ماوس را روی پیوند قرار می‌دهید به صورت یک کادر کوچک دیده می‌شود. از اين خصوصيت مي‌توانيد براي راهنمايي کاربر استفاده کنيد.

25- هنگام درج لينک در صفحه از عنوان مناسبي براي لينک استفاده کنيد به طور مثال هنگام درج لينک دانشگاه علوم پزشکي تهران در يک صفحه مي‌توان به 2 روش اقدام کرد.

روش اول: روش صحيح

درج عنوان مناسب: دانشگاه علوم پزشکي تهران

برقراري لينک به سايت دانشگاه  

لينک صحيح:       دانشگاه علوم پزشکي تهران

روش اشتباه

براي برقراري لينک هيچ‌گاه آدرس را به شکل زير در صفحه درج ننماييد.

http://www.tums.ac.ir

همچنين مي‌توانيد در هنگام تعريف لينک در روش اول در مقدار title لينک توضيحي براي کاربر درج نماييد. به طور مثال "براي مشاهده سايت دانشگاه علوم پزشکي تهران کليک نماييد" وقتي کاربر ماوس را روي لينک ببرد توضيح شما را مشاهده خواهد کرد.

از درج عباراتي مشابه "اينجا کليک کنيد" و .... خودداري نماييد.

26- از درج عبارت به سايت مرکز/شبکه/مديريت/... خوش‌آمديد، جدا خودداري نماييد.

جملات خوش‌آمدگويي ويژه وبلاگ‌ها مي‌باشد از درج اينگونه جملات در سايت جدا خودداري نماييد.

همچنين دقت نماييد که وقتي کاربر از صفحه اول سايت دانشگاه به سايت شما مي‌رسد، حداقل 2 صفحه را رويت کرده است و ديگر نيازي به خوش‌آمدگويي وجود ندارد.

27- ويژگي اخبار

در تمام سايت‌ها در محل مشخصي درج مي‌شود.

اين امکان وجود دارد که در هنگام درج خبر زمان شروع و پايان خبر را درج نماييد، و نيازي نيست که به صورت دستي خبر را از صفحه حذف کنيد.

با توجه به مرتبط بودن مجموعه‌ها با مدیریت مطالب حتما از مجموعه مربوط به اخبار همان صفحه استفاده شود.

28- از ايجاد صفحه‌اي با محتواي در دست ساخت جدا خودداري نماييد. يا جملاتي مشابه زير:

در دست ساخت

به زودي راه‌اندازي خواهد شد.

اطلاعات اين بخش از سايت در حال ويرايش و پيکربندي مي باشد.

بزودي اطلاعات موردنياز بر روي سايت قرار خواهد گرفت.

از اينکه اين سايت را مورد بازديد قرار داديد.

29- با توجه به اینکه مسئولیت تمامی اطلاعات، داده‌ها، مقالات، موزیک، عکس، گرافیک، فایلهای صوتی، فایلهای تصویری و .... که بصورت عمومی و یا خصوصی انتقال یافته، بر عهده مسئول سایت نهاد می‌باشد؛ کلیه محتوای سایت به صورت دوره‌ای توسط ایشان دیده‌بانی و بررسی می‌شود و در صورت هرگونه مغایرت با قوانین عمومی سایت و شرایط استفاده درج شده در این تفاهم‌نامه بعد از گزارش به مسئول مستقیم آن واحد، نام کاربری تعریف شده غیرفعال خواهد شد.