موضوعات وصیت‌نامه شهدا

شهید محمد وکیلی اسنفدیاری
ولاتحسبن الذين قتلو في سبيل الله امواتاً‌ بل احياً عند ربهم يرزقون بارالها واقف برآني كه براي رضاي تو و ياري دينت، قدم در اين راه گذاردم و اين حقير، به نداي هل من ناصر ينصرني حسين (ع) لبيك مي‌گويم.
سجده شكر بايد بجا آورم كه در چنين برهه‌اي از زمان، توانايي نصرت اسلام يافتم. پروردگارا! هر چه صلاح ماست، همان واقع شود؛ اللهم اياك نعبد و اياك نستعين.
ما انسان‌ها در خسران هستيم مگر آنان كه ايمان آوردند و در راه خدا جهاد كردند و نماز بپا داشتند. اي مردم مومن و معتقد در راه خدا، صبر پيشه كنيد؛ شما سربازان واقعي امام زمان هستيد و به نائبش لبيك گفتيد و مي‌گوئيد و جبهه‌ها را با فرزندان‌تان پُر مي‌كنيد و از بذل مال و جان ابايي در شما نيست، با كمبود‌ها خود را وفق داده و هيچ شِكوه در شما رخنه پيدا نخواهد كرد. سنگر اسلام را حفظ كنيد.
مادر گرامي‌ام، اسوه مهر و پايداري، اگر فرزندت لياقت ديدار لقاءالله نصبش شد و به فوز عظيم نائل شد، با استقامت زينب‌گونة خود، در برابر مسائل ايستادگي كنيد تا در برابر پروردگار، سرافراز از امتحان الهي درآمده‌ و امانت را به صاحبش بسپاريد. در آخر از قصوري كه در حق شما نموده‌ام، عذر مي‌خواهم و اميدوارم خالق جهان هستي، توبة بندة گنهكارش را بپذيرد. برادران عزيز، در مسير الي الله تكامل يابيد و در كسب معنويات كوشا باشيد و سنگر مدرسه را حفظ كنيد تا مشت محكمي بر دهان استكبار زده باشيد و شما را به اطاعت از مادر عزيزتان سفارش مي‌كنم. خواهر عزيز و دلسوزم، همراه با سايرين در صحنه حضور داشته و با وحدت، اسلام را ياري كنيد. از همه اقوام دور و نزديك كه غيبتي از طرف من، نسبت به آنان شده مي‌خواهم مرا ببخشند. در ضمن يك سال نماز و يك ماه روزه و مبلغ 3 هزار تومان رد مظالم بپردازيد.
دانشجوی شهیدمحمد وکیلی اسفندیاری
دانشجوی شهیدمحمد وکیلی اسفندیاری
نام دانشگاه: علوم پزشکي مشهد سال ورود: 1365
نام پدر: ابوالفتح رشته تحصیلی: پزشکی
مقطع: دکترا محل زندگی: مشهد
تاریخ تولد: 1344/01/29 محل شهادت: شلمچه
تاریخ شهادت: 1365/04/10 عملیات: کربلای چهار
محل دفن: مشهد-حرم امام رضا(علیه‌السلام)-صحن آزادی

متن وصیت‌نامه

وصيت‌نامه دانشجوی شهید محمد وکیلی اسفندیاری:
ولاتحسبن الذين قتلو في سبيل الله امواتاً‌ بل احياً عند ربهم يرزقون بارالها واقف برآني كه براي رضاي تو و ياري دينت، قدم در اين راه گذاردم و اين حقير، به نداي هل من ناصر ينصرني حسين (ع) لبيك مي‌گويم. سجده شكر بايد بجا آورم كه در چنين برهه‌اي از زمان، توانايي نصرت اسلام يافتم. پروردگارا! هر چه صلاح ماست، همان واقع شود؛ اللهم اياك نعبد و اياك نستعين. ما انسان‌ها در خسران هستيم مگر آنان كه ايمان آوردند و در راه خدا جهاد كردند و نماز بپا داشتند. اي مردم مومن و معتقد در راه خدا، صبر پيشه كنيد؛ شما سربازان واقعي امام زمان هستيد و به نائبش لبيك گفتيد و مي‌گوئيد و جبهه‌ها را با فرزندان‌تان پُر مي‌كنيد و از بذل مال و جان ابايي در شما نيست، با كمبود‌ها خود را وفق داده و هيچ شِكوه در شما رخنه پيدا نخواهد كرد. سنگر اسلام را حفظ كنيد. دانش آموزان، سنگر مدرسه را حفظ كند و اقشار ديگر مردم به هر نحوي، وظيفه اسلامي خود را به نحو احسن انجام دهيد. مادر گرامي‌ام، اسوه مهر و پايداري، اگر فرزندت لياقت ديدار لقاءالله نصبش شد و به فوز عظيم نائل شد، با استقامت زينب‌گونة خود، در برابر مسائل ايستادگي كنيد تا در برابر پروردگار، سرافراز از امتحان الهي درآمده‌ و امانت را به صاحبش بسپاريد. در آخر از قصوري كه در حق شما نموده‌ام، عذر مي‌خواهم و اميدوارم خالق جهان هستي، توبة بندة گنهكارش را بپذيرد. برادران عزيز، در مسير الي الله تكامل يابيد و در كسب معنويات كوشا باشيد و سنگر مدرسه را حفظ كنيد تا مشت محكمي بر دهان استكبار زده باشيد و شما را به اطاعت از مادر عزيزتان سفارش مي‌كنم. خواهر عزيز و دلسوزم، همراه با سايرين در صحنه حضور داشته و با وحدت، اسلام را ياري كنيد. از همه اقوام دور و نزديك كه غيبتي از طرف من، نسبت به آنان شده مي‌خواهم مرا ببخشند. در ضمن يك سال نماز و يك ماه روزه و مبلغ 3 هزار تومان رد مظالم بپردازيد. از كساني كه به اين وصيت نامه گوش فرا داده‌اند تقاضاي يك روز نماز براي حقير مي‌نمايم. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته 1365/10/04