موضوعات وصیت‌نامه شهدا

شهید هاشم مرگان ازغدی
خالصانه بجنگيد، اگر چنين كردید پيروز و سربلند از امتحان بيرون آمده‌ايد. برادران به خاطر داشته باشيد كه بهشت را به بها مي‌دهند نه به بهانه. و شما سعي كنيد در قبال بها، بهشت را بگيريد.
مادرم، مادر مهربان و دلسوزم! خدا خواست و شهادت نصيبم شود. خدا را شكر و سپاسگزاري كنيد و دعا و ثناي هميشگي را از ياد نبريد و سعي كنيد ناراحتي به خودتان راه ندهيد تا دشمنان داخلي، خوشحال نشوند. مادرم براي من گريه نكنيد، براي بچه‌هاي فاطمه زهرا (س) گريه كنيد. براي امام حسين عليه‌السلام كه بي ياور و تنها بود و غريب، و با لب تشنه، در كربلا شهيد شد گريه كنيد. مادر عزيزم! خوشحال باش كه چنين فرزندي را بزرگ كرده‌اي و در راه اسلام و امام هديه كرده‌اي. خدايا! تو شاهد باش كه من چيزي عزيزتر از جانم ندارم كه در راه اسلام و قرآن اهدا كنم. پدر رئوف من! اميدوارم كه اگر كوه‌ها بلرزند و درياها موج بزنند و آسمان برق بزند، تو استوار باشي. اميدوارم كه براي من ناراحت نباشي و اميدوارم كه در آخرت، بتوانم خوبي‌هاي شما را جبران كنم. پدرم! براي من گريه نكن و هميشه استوار و پا برجا باش و مبادا لحظه‌اي از خدا و آخرت، فراموش نمايي. الحق كه فرزند خوبي نبوده‌ام. پدر و مادر عزيزم! شما ناراحت نباشيد از اينكه من حقير و عاصي را در راه خدا هديه داده‌ايد و نثار اسلام و فداي حسين (ع) كرده‌ايد و اگر بغض گلوي‌تان را گرفت براي حسين (ع) گريه كنيد و براي مظلوميت ائمه.
خواهرانم!‌ مثل زينب (س) صبر كنيد و مثل فاطمه (س) صبر و طاقت داشته باشيد و حجاب خود را حفظ كنيد كه حفظ حجاب، بالاتر از خون‌هاي شهيدان است.
من از همه دوستان و آشنايان و خواهران و برادران مي‌خواهم كه براي فرج حضرت مهدي (عج) و سلامتي امام و پيرزوي رزمندگان اسلام دعا كنند كه ما هر چه داريم از همين دعاها داريم كه مي‌توان به سعادت و رستگاري رسيد.
دانشجوی شهیدهاشم مرگان ازغدی
دانشجوی شهیدهاشم مرگان ازغدی
نام دانشگاه: علوم پزشکي مشهد سال ورود: 1346
نام پدر: محمدرضا رشته تحصیلی: پزشکی
مقطع: دکتری-سال اول محل زندگی: مشهد
تاریخ تولد: 1346/03/15 محل شهادت: حاج عمران
تاریخ شهادت: 1365/02/31 عملیات: -
محل دفن: مشهد-حرم امام رضا(ع)-صحن آزادی

متن وصیت‌نامه

وصيت نامه دانشجوی شهید هاشم مرگان ازغدي:
خالصانه بجنگيد، اگر چنين كردید پيروز و سربلند از امتحان بيرون آمده‌ايد. برادران به خاطر داشته باشيد كه بهشت را به بها مي‌دهند نه به بهانه. و شما سعي كنيد در قبال بها، بهشت را بگيريد. مادرم، مادر مهربان و دلسوزم! خدا خواست و شهادت نصيبم شود. خدا را شكر و سپاسگزاري كنيد و دعا و ثناي هميشگي را از ياد نبريد و سعي كنيد ناراحتي به خودتان راه ندهيد تا دشمنان داخلي، خوشحال نشوند. مادرم براي من گريه نكنيد، براي بچه‌هاي فاطمه زهرا (س) گريه كنيد. براي امام حسين عليه‌السلام كه بي ياور و تنها بود و غريب، و با لب تشنه، در كربلا شهيد شد گريه كنيد. مادر عزيزم! خوشحال باش كه چنين فرزندي را بزرگ كرده‌اي و در راه اسلام و امام هديه كرده‌اي. خدايا! تو شاهد باش كه من چيزي عزيزتر از جانم ندارم كه در راه اسلام و قرآن اهدا كنم. پدر رئوف من! اميدوارم كه اگر كوه‌ها بلرزند و درياها موج بزنند و آسمان برق بزند، تو استوار باشي. اميدوارم كه براي من ناراحت نباشي و اميدوارم كه در آخرت، بتوانم خوبي‌هاي شما را جبران كنم. پدرم! براي من گريه نكن و هميشه استوار و پا برجا باش و مبادا لحظه‌اي از خدا و آخرت، فراموش نمايي. الحق كه فرزند خوبي نبوده‌ام. پدر و مادر عزيزم! شما ناراحت نباشيد از اينكه من حقير و عاصي را در راه خدا هديه داده‌ايد و نثار اسلام و فداي حسين (ع) كرده‌ايد و اگر بغض گلوي‌تان را گرفت براي حسين (ع) گريه كنيد و براي مظلوميت ائمه. برادرانم اميدوارم از دست من راضي باشيد و مرا حلال نماييد و از تمام اقوام و خويشان و دوستان، طلب بخشش و عفو مي‌نمايم و از همگي شما برادران و خواهرانم مي‌خواهم كه به خانواده‌ام به جاي تسليت، تبريك بگوييد و اگر مي‌خواهيد روح مرا شاد نماييد، تمنا دارم هيچ‌كس لباس سياه نپوشد و در هر مجلسي كه براي من گرفته مي‌شود در آن شيريني و چراغاني و شادي باشد. خواهرانم!‌ مثل زينب (س) صبر كنيد و مثل فاطمه (س) صبر و طاقت داشته باشيد و حجاب خود را حفظ كنيد كه حفظ حجاب، بالاتر از خون‌هاي شهيدان است. خواهرانم در زندگي سعي كنيد كه فردا فرزندانتان ادامه دهندگان راه شهيدان باشند. من از همه دوستان و آشنايان و خواهران و برادران مي‌خواهم كه براي فرج حضرت مهدي (عج) و سلامتي امام و پيرزوي رزمندگان اسلام دعا كنند كه ما هر چه داريم از همين دعاها داريم كه مي‌توان به سعادت و رستگاري رسيد. ياران و دوستان هميشه جاي خالي‌ام را در مساجد و پايگاه‌هاي مردمي با شركت در مراسم مذهبي، دعاي كميل و نماز دشمن‌شكن جمعه، تظاهرات و راهپيمايي‌ها پر كنيد و نگذاريد خالي نمايد، و امام عزيرمان را ياري كنيد و نداي هل من ناصرش را لبيك گوئيد و جبهه‌‌ها را به هيچ وجه، خالي نگذاريد كه خدا با لشكريان اسلام است. در آن موقع كه دين خدا احتياج به جهاد و شهادت داشته باشد انسان بايد براي رضاي خدا در اين جهاد مقدس شركت كند.